სოზარ სუბარი – გოგა ხაინდრავას: “რამდენად მნიშვნელოვანი იყო ის, რომ შერეულ საკონტროლო კომისიას ემუშავა გამართულად, და იყო თუ არა დამაზიანებელი ის განცხადება, რაც გააკეთა ბატონმა იაკობაშვილმა?”
„მაქვს კითხვა, რომელსაც იმაზე გამოცდილ ადამიანებს, როგორიც ხართ თქვენ და ბატონი გია ვოლსკი, ვერ ვკითხავ. ბატონმა ყურაშვილმა ბრძანა, რომ თემურ იაკობაშვილი, რომელიც ომამდე რვა...
ზაალ ანჯაფარიძე: “პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე ყოფილი გენერლები – ზაზა გოგავა და მამუკა ყურაშვილი სამხედრო ფორმაში გამოწკეპილები მივიდნენ, რაც, ჩემი აზრით, მათი სცენარის ნაწილი იყო, რომ ამით კომისიასა და ტელეაუდიტორიაზე ზეგავლენა მოეხდინათ”
ექსპერტი ზაალ ანჯაფარიძე სოციალურ ქსელში აზიარებს ვიდეოს, რომელშიც სამშვიდობო ოპერაციების შტაბის ყოფილ უფროსი, მამუკა ყურაშვილი აცხადებს: „რაც უნდათ, ის ისროლონ. ვერაფერს დაგვიშავებენ“. „პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის...
სოზარ სუბარის მოწოდებას, შეეფასებინა ომის დღეებში თემურ იაკობაშვილის მიერ გაკეთებული განცხადება – “არავითარი სამშვიდობო პროცესი არ იქნება” – გენერალმა ყურაშვილმა კატასტროფული უწოდა
პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, პარტია „ხალხის ძალის“ თავმჯდომარემ სოზარ სუბარმა  საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის სამშვიდობო ძალების (ცხინვალისა და აფხაზეთის რეგიონში) შტაბის ყოფილ უფროსს, მამუკა ყურაშვილს...
გია აბაშიძე „ნაციონალური მოძრაობის“ და მისი სატელიტი პარტიების არაკონსტიტუციურად გამოცხადების შესახებ: “მოქმედების დროა, მოღალატე “ნაცპოლიტიკანები” არათუ პოლიტიკაში, არამედ გისოსებს მიღმა უნდა იყვნენ”
ანალიტიკოსი გია აბაშიძე „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივნის მამუკა მდინარაძის განცხადებას ეხმაურება, რომლის თანახმად, მმართველი გუნდი მიმართავს საკონსტიტუციო სასამართლოს, „ნაციონალური მოძრაობის“ და მისი სატელიტი პარტიების...
თამთა მეგრელიშვილი: “ლაშა ქოიავამ თქვა, რომ მიხეილ სააკაშვილმა საკუთარი პიარისთვის გაწირა ქართული ჯარი და იქ მცხოვრები მოსახლეობა. თითქმის დარწმუნებული ვარ, რომ კიდევ ბევრი რამ გამოიკვეთება და ფაქტებით დადასტურდება, სააკაშვილის მიერ როგორ გაიყიდა 2008 წლის ომი”
„2003-2012 წლებში მოქმედი რეჟიმისა და რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მეექვსე სხდომაზე მოწვეულმა ლაშა ქოიავამ რომელიც 2008 წელს...
დიმიტრი ხუნდაძე: “საქართველოს ისტორიაში აქციები ყოველთვის უკავშირდებოდა დამოუკიდებლობის მოთხოვნას, ახლანდელი აქციების მოთხოვნა კი მორჩილებაა – დამოკიდებულებას ითხოვენ”
„ორი პარალელური პროცესი მიდიოდა: ერთი - რომ საქართველო ომში უნდა ჩაბმულიყო, და მეორე - თუკი საქართველოს ხელისუფლება ამაზე უარს იტყოდა (და მათ ჰქონდათ ამის...
გურამ მაჭარაშვილი: „ხალხის ძალის“ სიმართლის თქმის პოლიტიკამ ხელისუფლებას მისცა საშუალება, პრაგმატული პოლიტიკა ეწარმოებინა, რითაც შესაძლებელი გახადა ქვეყნის მშვიდობიანი განვითარება”
„ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი რასაც ამბობს, არ ნიშნავს იმას, აუცილებლად სიმართლეა", - განაცხადა „ხალხის ძალის“ აღმასრულებელმა მდივანმა გურამ მაჭარაშვილმა ჟურნალისტებთან საუბრისას, როცა კომენტარი გააკეთა...
ლაშა ქოიავა: “გეგმის მიხედვით, საბრძოლო მოქმედება უნდა დაწყებულიყო 8 აგვისტოს, დილის 7 საათზე. შუადღეს გადაცილებული იყო და მოქმედებები ჯერ არ იყო დაწყებული. ჟურნალისტები ჩამოვიდნენ და დაგვრთეს ნება, დაგვეწყო საბრძოლო მოქმედება”
2008 წელს სახმელეთო ჯარების ცალკეული სამედიცინო ბატალიონის (საველე ჰოსპიტალი) უფროსმა ლაშა ქოიავამ პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე 2008 წლის აგვისტოს ომის პერიოდზე ისაუბრა. კომისიის თავმჯდომარის...
ლაშა ქოიავა: “ოქრუაშვილის დროს გაუქმებული იყო სახმელეთო ჯარების შტაბი, სამხედრო დაზვერვა, ამერიკელების მომზადებული ათი ბატალიონი კომანდოსები, ფრანგებისა და შვეიცარიელების მომზადებული და აღჭურვილი სამთო-მსროლელი ბატალიონი, სამხედრო ჰოსპიტალი, ტექნიკური დაზვერვის ბატალიონი და სამხედრო აკადემია”
სახმელეთო ჯარების სამედიცინო დეპარტამენტის ყოფილმა ხელმძღვანელმა, ომის ვეტერანმა ლაშა ქოიავამ პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე, სადაც განსახილველი საკითხია 2004-2008 წლებში საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი...
ლაშა ქოიავა: “2008-ში ინტენსიური მეცადინეობები მიდიოდა. თებერვალში უკვე ვიცოდი, რომ, სადღაც, გაზაფხულზე შეიძლება დაწყებულიყო საბრძოლო მოქმედებები – გაზაფხულის ბოლოს, მაისი-ივნისის დასაწყისში. მე დამისვეს ამოცანა, რომ საველე ჰოსპიტალი ქმედითი ყოფილიყო მაისის ბოლოსთვის”